افزایش تعداد اعضای شورای شهر بوشهر به 11 و برازجان، گناوه و کنگان به 9 نفر

اتحاد جنوب: جانشین رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر از افزایش تعداد اعضای شورای شهر بوشهر به 11 و برازجان، گناوه و کنگان به 9 نفر خبر داد. 

نصرالله شفیعی در گفتگو با  پایگاه خبری تحلیلی سوک تمام جزئیات مربوط به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از زمان ثبت نام کاندیداها ، تعداد اعضاء هر شورا به تفکیک جمعیت و خانوار ، مکان و زمان ثبت نام، میزان مدرک تحصیلی کاندیداها و برنامه زمان بندی از زمان ثبت نام تا اعلام قطعی اسامی افرادی که می توانند رسما کاندید شوند را رسانه ای کرد .

وی با اعلام این که تمامی مقدمات برگزاری انتخابات در استانداری بوشهر فراهم شده است عنوان کرد :با ابلاغ رسمی احکام روسای کمیته های پنج گانه اموزش ، استعلامات ، امنیتی ، اطلاع رسانی و فن آوری به ترتیب به نام های موسوی نژاد ، نیازی ، نوذری ، موذنی و استوار ستادانتخابات استان بوشهر آماده برگزاری انتخاباتی پرشور و نشاط و سالم است .

جانشین رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر تصریح کرد :418 حوزه برای برگزاری انتخابات در شهرها و روستاهای استان بوشهر پیش بینی شده است که در مجموع 1438 نفر وارد شوراهای اسلامی شهر و روستای استان می شوند .

وی با اعلام این که روستاهای زیر 20 خانوار و یا با جمعیت کمتر از یکصد نفر نمی توانند دارای شورا باشند افزود : 381 روستا در استان شرایط داشتن چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی دارند.

شفیعی تصریح کرد :از این تعداد 338 روستا که دارای جمعیت زیر 1500 نفر است شوراهای اسلامی می توانند  3 عضو اصلی داشته باشند و 43 روستای دیگر با جمعیت بیشتر از 1500 نفر می توانند 5 عضواصلی داشته باشند.

وی یادآور شد :در مجموع 37 شهر در استان بوشهر وجود دارد که از 5 تا 11 عضو می توانند وارد شورای اسلامی شهر شوند .

جانشین ستاد انتخابات استان بوشهر بیان کرد : 30 شهر با جمعیت زیر 20 هزار نفر دارای 5 عضو اصلی ، 3 شهر خورموج ، دیلم و دیر با جمعیت بین 20 تا 50 هزار نفر دارای 7 عضو اصلی ، 3 شهربرازجان ، کنگان و گناوه  با 50 تا 100 هزارنفر جمعیت 9 نفر عضواصلی و بوشهردر ردیف شهرهای بین 100 تا 200 هزارنفر جمعیت دارای 11 عضو اصلی در شوراهای اسلامی شهر وارد خواهند شد .

وی در خصوص مدرک تحصیلی کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت :برای روستاهای زیر 200 خانوار سواد خواندن و نوشتن و بالای 200 خانوار تا مدرک دیپلم قابل قبول است .

شفیعی افزود :کاندیداها در شهرهای زیر 20هزار نفر جمعیت حداقل مدرک فوق دیپلم و بالای 20 هزار نفر نیز مدرک لیسانس نیاز دارند.

وی در خصوص مصوبه دولت مبنی بر داشتن مدرک تحصیلی غیر از این برای اعضای فعلی شوراهای اسلامی شهر و روستا عنوان کرد: هر چند مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که اعضاء فعلی شوراهای اسلامی شهر و روستا با هر مدرکی که داشته اند می توانند برای چهارمین دوره نیز کاندید شوند اما به دلیل این که نظر نهایی شورای نگهبان تاکنون اعلام نشده است این مصوبه مجلس قابل قبول نمی باشد و ملاک همان مدارکی است که به آن اشاره کردم.

این مقام مسئول عنوان کرد: کلیه کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند از 26 فروردین ماه با مراجعه به پست بانک اقدام به دریافت فرم های ثبت نام کنند.

وی افزود :برای کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر پس از هفت روز استعلامات از مراجع چهارگانه نیروی انتظامی ، اداره اطلاعات ، دادگستری و ثبت احوال انجام می شود ولی برای روستاها فقط افرادی که مورد اتهام هستند توسط هیات های اجرایی این کار انجام می گردد.

شفیعی با اعلام این که 10 روز مدت زمان رسیدگی به سوابق کاندیداها در شورای چهارگانه است گفت : یک هفته نیز هیات های اجرایی اقدام به رسیدگی به صلاحیت کاندیداها شوراهای اسلامی شهر و روستا خواهند کرد .

وی اضافه کرد :پس از این زمان مدارک به هیات های نظارت داده می شود که برای روستاها هیات های نظارت بخش و برای شهرها هیات نظارت شهرستان به آن رسیدگی خواهد کرد .

جانشین رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر تصریح کرد : اعلام نظر قطعی کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط ستاد انتخابات استان در روز 12 خرداد انجام و از روز 13 تا 15 خرداد به فرمانداریهای شهرستان ها جهت اطلاع رسانی عمومی ابلاغ خواهد شد .

شفیعی افزود :از روز 16 تا 22 خرداد ماه نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند به شکل قانونی تبلیغ کنند و با ممنوعیت روز 23 خرداد برای تبلیغات، روز 24 خرداد ماه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انجام خواهد شد .

وی در خصوص آن دسته از کاندیداهایی که صلاحیتشان تایید نشده است گفت : کاندیداهای شوراهای اسلامی روستا می توانند شکایت خود را از 29 اردیبهشت تا یکم خرداد به مدت 4 روز کاری به هیات نظارت شهرستان و در شهرها به همین مدت به هیات نظارت استان برای رسیدگی ارائه کنند .

شفیعی یادآور شد : هیات نظارت نیز به مدت 10 روز کاری از 2 خرداد لغایت 11 خرداد اقدام به رسیدگی به شکایات می کند .

وی تاکید کرد : به مردم فهیم ، آزاده و ولایتمدار استان بوشهر اطمینان می دهم که با حداکثر تلاش سعی می شود که آن چه نظر مردم است از صندوق آراء بیرون آید و در این مسیر آموزش های ویژه به تمامی عوامل انتخابات استان داده شده است. /ح

/ 0 نظر / 15 بازدید